Навіщо потрібен наматрацник?
Дивно, але навіть у наші дні деякі люди не знають, що таке наматрацник. Це виріб, що захищає матрац або спальне місце від забруднень і механічної дії. Воно може бути вологовідштовхувальним, мати ортопедичні властивості або виготовлятися із звичайної бавовняної тканини. Виріб особливо потрібний для матраців з незнімним чохлом. Проте і чохли на блискавці не можна часто прати, оскільки стьобане волокно швидко дасть усадку і виріб деформується.
Що таке наматрацник і які його функції
Як ми вже розібралися, наматрацник створений для того, щоб захищати матрац від бруду, пилу і ушкоджень. Звичайно, замінити сам наматрацник набагато дешевше, ніж основний виріб.
Розберемося, в чому ж полягають основні функції цього захисного чохла.
- Запобігти забрудненню матраца і передчасному його зносу, а також виключити його намокання, утворення кругляків.
- Полегшити догляд за матрацом.
- Деякі види наматрацників здатні знімати статичну напругу.
- Виріб може коригувати і покращувати характеристики спального місця, це стосується використання наматрацника поверх дивана або старого матраца.
Зазвичай виріб шиється з двох шарів: один з них бавовняний, інший вовняний. Це дозволяє використати ту або іншу сторону залежно від пори року. Наматрацники для дитячих ліжок також мають дві сторони - вологовідштовхуючу і махрову.
У яких випадках потрібен наматрацник
Навіщо потрібен наматрацник? Його рекомендують використовуватися всюди, проте в деяких випадках, його використання обов'язкове:
- Для дітей у віці від 0-7 років необхідно придбати вологонепроникний виріб. Навіть якщо дитина ходить в туалет самостійно, в процесі гри може пролити на ліжко сік, клей або фарбу.
- Для малорухомих людей, прикутих до ліжка.
- Для людей, звиклих їсти в ліжку за переглядом фільму.
- Для тих, у кого живуть домашні тварини, що залазять на господарське ліжко і сплять на ньому.
Ви могли і не здогадуватися, але в перерахованих випадках вашому матрацу потрібен додатковий захист.
Основні переваги наматрацників
Окрім збереження зовнішнього вигляду матраца, наматрацники мають ряд інших переваг. Виріб виготовляють з безпечних, натуральних матеріалів, що не мають сенсибілізуючих властивостей. Наматрацник утворює теплоізоляційний шар, таким чином підвищуючи комфорт сплячої людини. Крім того, він дозволяє об'єднати два односпальних матраца, що стоять поруч, згладжуючи перехід між ними. Величезний асортимент моделей дозволяє вибрати варіант, що задовольняє особисті вимоги покупців.
Основні різновиди наматрацників
Розрізняють чотири основні типи наматрацників:
- Захисний наматрацник. Це найбільш доступний і поширений вид виробу. Його першочергова функція - це захист матраца від забруднень, утворення кругляків, зачіпок і потертостей.
- Вологонепроникний наматрацник. Завдяки особливому просоченню або використанню мембранної тканини виріб перешкоджає проникненню вологи і намоканню матраца. Відхід за таким наматрацником максимально полегшений, навіть при частому пранні він зберігає форму і колір. Виріб захищає не лише поверхню матраца, а також перешкоджає утворенню спор грибка, сторонньому запаху і життєдіяльності мікроорганізмів, які розмножуються у вологому середовищі. Деякі моделі наматрацників обробляються антибактеріальним складом, таким чином, унеможливлюючи утворення плісняви, скупчення бактерій і пилових кліщів. Використання таких виробів рекомендоване для алергіків, дітей і прикутих до ліжка хворих.
- Ортопедичний наматрацник. Цей вид виробу отримується для корекції спального місця. Визначальним чинником вибору ортопедичного наматрацника є підвищення жорсткості матраца. Виріб забезпечує анатомічно правильне положення тіла під час сну, сприяє зняттю м'язового навантаження і посилює кровообіг.
- Вовняні наматрацники. Придбання вовняних наматрацників обумовлене їх лікувально-профілактичними властивостями. На думку медиків, сон на такій поверхні здатний зняти симптоми радикуліту, остеохондрозу, а також показаний при порушеному кровообігу і ниркових хворобах. Це найпотрібніші різновиди.
Як ви бачите, у різних виробів - різні функції. Погодьтеся, тепер ще більше зрозуміло, навіщо потрібен наматрацник.
Види наповнювачів для ортопедичних наматрацників
При виборі наматрацника для пом'якшення спального місця необхідно звернути увагу на такі матеріали як:
- Латекс. Цей наповнювач відрізняється високою мірою пружності, еластичністю і довгим терміном служби. Алергічна реакція на латекс натурального походження зустрічається украй рідко.
- Поролон. Це штучний аналог латексу, що має менш виражені властивості. Вироби з наповнювачем з пенополиуретана коштують значно дешевше, проте і прослужать вони не більше 3-5 років.
- Холлофайбер. Один з кращих видів наповнювачів для наматрацників. Недорогий матеріал, здатний зберігати тепло, при цьому не має хорошої пружності.
- Меморикс (мемориформ). Матеріал синтетичного походження з ортопедичним ефектом. Має ефект пам'яті і здатність приймати вигини тіла людини.
В якості наповнювача для жорстких наматрацників варто розглянути наступні матеріали:
- Кокосове волокно. Гіпоалергенний і довговічний матеріал рослинного походження, використовуваний для надання жорсткості матрацу.
- ППУ. Залежно від щільності пенополиуретана, матеріал може використовуватися як наповнювача для жорсткого наматрацника.
- Повсть. Матеріал переважно використовується при виготовленні двошарових або вовняних наматрацників. Проте в процесі експлуатації повсть швидко деформується, утворюючи грудки на поверхні. Крім того, він вбирає в себе сторонні запахи, вологу і пил.
Чохол для ортопедичного наматрацника має бути виготовлений з натуральних тканин. Проте яким би якісним не був наматрацник, він тільки коригує спальне місце, не компенсуючи ортопедичні властивості матраца. Звичайно, сон на виробі з кокосової койри, розстеленої поверх матраца на блоці Боннель, буде комфортнішим, проте головного недоліку залежних пружин він не вирішить. Під вагою людини матрац прогинається, навіть якщо згори його є наматрацник.
Вибирати матеріал варто і з того, навіщо наматрацник потрібний в принципі, крім того, що він може виконувати функції чохла. Це впливає на щільність виробу і інші параметри.
На що звернути увагу при виборі наматрацника
Щоб наматрацник не збивався і не скачувався з ліжка, необхідно звернути увагу на його кріплення. Якщо воно неякісне, про захисні властивості і комфорт під час сну можна не мріяти. При використанні наматрацника поверх матраца важливо потурбуватися про точну відповідність розмірів двох виробів. Якщо наматрацник обирається для дивана, слід віддати перевагу моделям з гумками по всьому периметру або тільки по кутах.
Важливо звернути увагу на верхній шар виробу. У літній час він повинен забезпечувати прохолоду, а в зимовий час зберігати тепло. Існують універсальні або двосторонні моделі. Залежно від сезону використовується та або інша сторона. Людям, що страждають хронічними болями в спині і попереку, показані двосторонні наматрацники з різною жорсткістю сторін. При загостренні перебігу хвороби використовується м'яка сторона, а в основний час - жорстка.
Для рівномірного зносу виробу необхідно раз в декілька місяців його перегортати. Дотримуючись усіх рекомендацій з догляду за наматрацником, можна значно продовжити термін його експлуатації.